Est | Eng
Finnairi lend AY1042/24APR väljus Tartust Helsingisse kell 11:39

HUVITAVAID FAKTE TARTU LENNUJAAMAST


Esimene lennuki start Eestis toimus 12. aprillil 1912. aastal Tartu ääremail - Raadil, kuhu kujunes lennuväli, mis jäi sõjaväe käsutusse.

Tartu lennujaam on oma praegusel kohal, Ülenurmel, alates 1946. aastast, kui talu põllule paigutati meditsiinilise kiirabi lennukite lüli. Sellest kujunes Eesti tohtrikoolituse sanitaarlendude baas. Sanitaarlennud on toimunud kõikidesse valdadesse ja ka välismaale.

Suurima töömahu andsid lennud põllu- ja metsamajanduse tarbeks, tööstuse arenedes ka kaubavedu Tallinna. Arvestades Tartu kui Eesti teise linna vajadust lennuühenduse järele, ehitati 1976. aastal kunstliku kattega lennurada ja 1981. aastal uus hoonete kompleks.

Regulaarse lennuühenduse - reisijateveo - sihtpunktideks on olnud Piirisaare, Kihnu, Ruhnu, Kärdla, Kuressaare, Jõhvi, Narva, Võru, Valga, Viljandi, Pärnu, Tallinn, Leningrad, Moskva, Minsk, Kiiev, Odessa, Simferoopol, Tampere ja Helsingi.

Tartu lennujaama lähiümbruses, Lõuna-Eestis, elab üle 400 000 elaniku, sellest ca 100 000 Tartus.

Tartu on koolituslinn. Tartu Ülikoolile ja Eesti Põllumajandusülikoolile on lisandunud Balti Kaitsekolledz, Kaitseväe Ühendatud Õppeasutused. Tartu Ülikooli Kliinikum, Tartu asutused ja ettevõtted omavad lennujaama kaudu kõige kiiremat ühendust välisriikidega.

Tartu lennujaam on alates 1990. aastast alates ka Eesti lennundushariduse õppebaasiks. Eestile vajalike kõikide erialade lennundusspetsialistide koolitamine on riikliku rakenduskõrgkooli - Eesti Lennuakadeemia - ülesandeks ja ta on käesoleval ajal lennujaama suurimaks tööandjaks. Õppelendude maksimaalne osakaal on küündinud kuni 98% aastas toimunud lendude üldarvust.

Lisaks õppelendudele on Tartu lennujaam tähtis riikliku lennunduse operatiivülesannete täitmiseks regioonis, VIP ja taksolendudeks, samuti regiooni arenguks. Lõuna-Eesti kaunis loodus on turistidele ning jahi- ja kalameestele elamusi pakkuv nii suvel kui talvel. Seda on ka üks Euroopa suurimaid järvi - Peipsi. Suusatalve tippsündmuseks on Tartu maraton, mis on lülitatud Worldloppeti sarja. Worldloppeti Eesti esinduse peakorter asub Tartus. Tartu laululaval toimuvad kontserdid maailmakuulsate muusikute osavõtul ja muidugi laulupeod, mis said alguse Tartust. Suviti toimuvad Tartus raekoja platsil Eesti vanima teatri - Vanemuise korraldatavad maailmas tuntuimate muusikalide ja operettide vabaõhuetendused.

Tartu õhuvärav on igapäevaselt avatud rahvusvahelisteks lendudeks instrumentaallennu tingimustes. Töötavad toll ja piirivalve.

Baltimaade vanim linn - ülikoolilinn Tartu - on tunnistanud end heade mõtete linnaks.